ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

 

Комітетз питань державного будівництва та місцевого самоврядування

 

Протокол засідання № 118/06

30 березня 2011 року

10 год. 00 хв.

м. Київ, вул. Садова, 3 а, к. 416

 

Голова Комітету Омельченко О.О.

За Секретаря Комітету Сінченко В.М.

 

Присутні: члени Комітету: Черноморов О.М., Демчишен В.В., Подгорний С.П., Петренко В.М., Трайдук М.Ф., Горбатюк А.О., Єгоров О.М., Надоша О.В., Фомін О.В.

Відсутні:  Боднар О.Б., Ключковський Ю.Б., Гордієнко С.В.,  Касянюк О.Р., Павленко В.В.

Відповідальні працівники секретаріату Комітету: Завідувач секретаріату Комітету Малюга А.В., заступники Завідувача секретаріату Комітету Данилюк О.А., Желтова О.М., головні консультанти Дмитрук Л.В., Корнієнко Т.М., Рибак О.Ф., Шкуріна Л.Б., Юрчук Ю.А., старший консультант Федоренко Ю.В.

 

Запрошені:

 

Оробець Л.Ю. – народний депутат України;

Ємельянова І.І. – Перший заступник Міністра юстиції України;

Шелестов О.М. член ЦВК;

Грачов Л.І. – член ЦВК;

Скопненко Г.П.Керівник Управління по зв’язках з місцевими органами влади і органами місцевого самоврядування Апарату Верховної Ради України;

Колісніченко В.Є. – Завідувач сектору Управління по зв’язках з місцевими органами влади та органами місцевого самоврядування;

Павлов К.Ю. – Перший заступник Криворізького міського голови;

Вовченко О.Л. – Заступник директора Департаменту-начальник управління фінансів органів державного управління Міністерства фінансів України;

Жак О.П. – Начальник управління аналізу бюджетних та макроекономічних показників Міністерства фінансів України;

Самусь Г.Ю. – Директор Департаменту Рахункової палати;

Тесленко О.І. – Заступник Директора Департаменту Рахункової палати;

Черничка Л.В. – Начальник відділу з питань діяльності місцевих органів виконавчої влади Департаменту конституційного та адміністративного права Міністерства юстиції України;

Черниш І.Б. – головний спеціаліст Департаменту взаємодії Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України Секретаріату Кабінету Міністрів України;

Солодка І.В. – в.о. директора Департаменту соціального, трудового та гуманітарного законодавства Міністерства юстиції України;

Берді Бердієв Помічник Постійного представника Представництва ООН в Україні (Туркменістан);

Максим Лациба – Український незалежний центр політичних досліджень;

Валерій ОлійникМенеджер проекту ПРООН “Розвиток громадянського суспільства”;

Картушинська Н.В. – радник Віце-прем’єр-міністра України;

Рахімкулов Е.Р. – Заступник директора Програми сприяння парламенту ІІ;

Кравченко В.В. – директор Центру правової допомоги Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування “Асоціація міст України”;

Цибитовський С.Ю. – представник Української асоціації місцевих та регіональних влад;

Бережницький Я.В. – завідуючий сектором територіального устрою та виборчих прав відділу територіальної організації влади Департаменту забезпечення взаємодії з Верховною Радою України та регіонами Секретаріату Кабінету Міністрів України.

 

ПОРЯДОК ДЕННИЙ

 

1. Про призначення позачергових місцевих виборів:

1.1 про призначення позачергових виборів окремих сільських та селищних голів;

1.2 про висновки Робочої групи Комітету щодо ситуації, яка склалася в Плесецькій сільській раді Васильківського району Київської області.

2. Про проект Закону про заходи щодо подолання екологічної та демографічної кризи у місті Кривий Ріг (реєстр. №3269, н.д. М.Деркач, С.Глазунов, Д.Шпенов).

3. Про проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо проведення всеукраїнського та місцевих референдумів (реєстр. №4299, н.д. А.Семинога).

4. Про проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо предмета місцевих референдумів) (реєстр. №6079, н.д. В.Даниленко).

5. Про проект Закону про місцевий референдум (реєстр. №7082, КМУ, М.Азаров).

6. Про проект Закону про внесення змін до статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (щодо секретаря сільської, селищної, міської ради) (реєстр. №8094, н.д. О.Стешенко).

7. Про проекти Законів:

7.1 про громадські організації (реєстр.№7262, н.д. В.Мойсик, В.Карпук, О.Гуменюк);

7.2 про громадські організації (реєстр.№7262-1, н.д. Ю.Мірошниченко, С.Подгорний, А.Шевченко, Ю.Литвин, Л.Оробець, А.Пінчук).

8. Про інформацію Рахункової палати щодо виконання Державного бюджету України за 2010 рік.

9. Про інформацію Рахункової палати про результати аудиту щодо використання коштів на проведення місцевих виборів.

***

СЛУХАЛИ: Голова Комітету О.Омельченко ознайомив членів Комітету з проектом порядку денного засідання Комітету та запропонував висловити зауваження і пропозиції до нього.

О.Омельченко вніс пропозицію виключити з проекту порядку денного засідання Комітету питання про проект Закону про заходи щодо подолання екологічної та демографічної кризи у місті Кривий Ріг (реєстр. №3269, н.д. М.Деркач, С.Глазунов, Д.Шпенов) та проект Закону про внесення змін до статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (щодо секретаря сільської, селищної, міської ради) (реєстр. №8094, н.д. О.Стешенко) у зв’язку із проханням суб’єктів права законодавчої ініціативи та перенести їх розгляд.

ГОЛОСУВАЛИ:За” – 8 народних депутатів України, “Утрималися” – 3 народних депутати України.

Пропозицію підтримано.

 

В.Демчишен вніс пропозицію включити до порядку денного засідання Комітету питання про проект Закону про державну службу (реєстр. № 8306), внесений Президентом України В.Януковичем та розглянути його першим за черговістю.

ГОЛОСУВАЛИ:За” – 6 народних депутатів України, “Проти” – 4 народних депутати України, “Не брав участі в голосуванні” – 1 народний депутат України.

Пропозицію підтримано.

 

Голова Комітету запропонував прийняти оновлений проект порядку денного засідання Комітету за основу та в цілому з такою послідовністю питань:

1.     Про проект Закону про державну службу (реєстр. № 8306, Президент України В.Янукович).

2.     Про призначення позачергових місцевих виборів:

2.1              про призначення позачергових виборів окремих сільських та селищних голів;

2.2      про висновки Робочої групи Комітету щодо ситуації, яка склалася в Плесецькій сільській раді Васильківського району Київської області.

3.            Про проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо проведення всеукраїнського та місцевих референдумів (реєстр. №4299, н.д. А.Семинога).

4.     Про проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо предмета місцевих референдумів) (реєстр. №6079, н.д. В.Даниленко).

5.     Про проект Закону про місцевий референдум (реєстр. №7082, КМУ, М.Азаров).

6.     Про проекти Законів:

6.1      про громадські організації (реєстр.№7262, н.д. В.Мойсик, В.Карпук, О.Гуменюк);

6.2       про громадські організації (реєстр.№7262-1, н.д. Ю.Мірошниченко, С.Подгорний, А.Шевченко, Ю.Литвин, Л.Оробець, А.Пінчук).

7.     Про інформацію Рахункової палати щодо виконання Державного бюджету України за 2010 рік.

8.     Про інформацію Рахункової палати про результати аудиту щодо використання коштів на проведення місцевих виборів.

 

УХВАЛИЛИ:

1.Затвердити порядок денний засідання Комітету в цілому.

ГОЛОСУВАЛИ:За” – одноголосно.

Рішення прийнято.

 

1.

СЛУХАЛИ: інформацію голови підкомітету з питань державного будівництва В.Демчишена про проект Закону про державну службу (реєстр.№ 8306, внесений Президентом України В.Януковичем).

Доповідач зазначив, що даний законопроект розроблений в рамках проведення адміністративної реформи, одним з напрямів якої є підвищення якості державного управління. Таким чином, з метою комплексного реформування державного управління та створення в Україні професійної, політично нейтральної та ефективної державної служби пропонується прийняти новий закон щодо регулювання суспільних відносин у сфері державної служби, яким визначатимуться: основи державної служби, правовий статус державних службовців, умови вступу на державну службу, порядок її проходження та припинення, засади соціального та правового захисту державних службовців, система дисциплінарної та матеріальної відповідальності державних службовців тощо.

В.Демчишен запропонував присутнім членам Комітету підтримати певні новації, запропоновані у даному законопроекті, а саме:

введення поняття та визначення повноважень керівника державної служби в органі державної влади, яким здійснюватиметься управління державною службою у цих органах;

введення системної класифікації посад державної служби в залежності від характеру та обсягу посадових обов’язків за посадою та від організаційно-правового рівня відповідного органу;

визначення єдиних умов вступу на державну службу шляхом проведення відкритого конкурсу (крім вищих посад державної служби);

заміна атестації та щорічної оцінки виконання державним службовцем покладених на них обов’язків і завдань на оцінювання службової діяльності державного службовця, яке певним чином впливатиме на розмір призначеної державному службовцю премії;

встановлюються нові підходи до оплати праці державних службовців шляхом посилення ролі посадового окладу в структурі заробітної плати державного службовця та оптимізації кількості інших складових заробітної плати, а також гарантується мінімальний розмір посадового окладу для посад найнижчої підгрупи на рівні двох розмірів мінімальної заробітної плати, виходячи з якого формується схема посадових окладів інших підгруп; передбачається встановлення максимальних розмірів посадових окладів для кожної підгрупи посад, виходячи з єдиних принципів;

пропонується нова система дисциплінарної відповідальності державних службовців з вичерпним переліком підстав щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності та порядком накладення стягнень за дисциплінарні проступки;

встановлюється вичерпний перелік підстав для припинення                                                      державної служби;

пропонується встановити заборону на членство у політичних партіях щодо всіх посад державної служби.

Під час активного обговорення даного законопроекту на засіданні Комітету за участю представників Міністерства юстиції України були висловлені певні зауваження до окремих його положень, зокрема:

запропонована законопроектом заборона членства у політичних партіях для всіх категорій посад державних службовців не є типовою нормою законодавства щодо державної служби демократичних країн і може розглядатися як обмеження свободи вираження поглядів, яка гарантована кожному на підставі статті 10 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р.;

у законопроекті передбачено віднесення посад помічників та радників Президента України, керівників і працівників патронатних служб членів Уряду України до певних підгруп, водночас жодним чином не згадуються патронатні служби Голови Верховної Ради України, голів Верховної Ради та Ради міністрів  Автономної Республіки Крим;

законопроектом визначається, що його положення щодо встановлення мінімальних загальних вимог до рівня відповідної професійної компетентності осіб при вступі на державну службу не поширюватимуться на посади патронатної служби. Комітет вважає, що такий виняток із загального підходу щодо визначення відповідних вимог до претендентів на зайняття посад державної служби не сприятиме зниженню рівня корупції при вирішенні кадрових питань стосовно зайняття таких посад державної служби особами без відповідного рівня освіти та досвіду;

потребує суттєвого доопрацювання стаття щодо соціально-побутового забезпечення державних службовців в частині визначення розміру компенсації ставки за кредитом на придбання та будівництво житла тощо.

В.Демчишен ознайомив присутніх із висновком Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України та запропонував членам Комітету підтримати прийняття законопроекту з реєстр. №8306 за основу.

В обговоренні питання взяли участь: присутні народні депутати України.

УХВАЛИЛИ:

1. Рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 1 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України, затвердженого Законом України від 10.02.2010 р. № 1861-VІ, проект Закону України про державну службу, внесений Президентом України В.Януковичем (реєстр. № 8306  від 25.03.2011 р.), за наслідками розгляду у першому читанні прийняти за основу.

2. Доручити Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування підготувати даний законопроект до другого читання.

3. Визначити співдоповідачем з цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради України народного депутата України, голову підкомітету з питань державного будівництва В.Демчишена.

ГОЛОСУВАЛИ:За” – 8 народних депутатів України, “Утрималися” – 3 народних депутати України.

Рішення прийнято.

 

2. 

2.1

СЛУХАЛИ: інформацію голови підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорного про призначення позачергових місцевих виборів окремих сільських та селищних голів.

Доповідач поінформував присутніх про зміст підготовлених матеріалів щодо питання призначення позачергових місцевих виборів та запропонований підкомітетом проект рішення Комітету, в якому Верховній Раді України рекомендується призначити позачергові місцеві вибори на неділю 19 червня 2011 року.

Загалом на розгляд подається 8 проектів постанов щодо призначення позачергових місцевих виборів у зв’язку з достроковим припиненням  повноважень сільських голів, а саме: 6 – за власним бажанням на підставі поданих заяв; 2 – у зв’язку зі смертю.

В обговоренні питання взяли участь: присутні народні депутати України.

УХВАЛИЛИ:

1. Рекомендувати Верховній Раді України призначити позачергові вибори: 
Носачівського сільського голови (Носачівська сільська рада Смілянського району Черкаської області),
Ковалівського сільського голови (Ковалівська сільська рада Немирівського району Вінницької області),
Козлівщинського сільського голови (Козлівщинська сільська рада Котелевського району Полтавської області),
Вівнянського сільського голови (Вівнянська сільська рада Стрийського району Львівської області),
Благодатненського сільського голови (Благодатненська сільська рада Арбузинського району Миколаївської області),
Старосільського сільського голови (Старосільська сільська рада Рокитнівського району Рівненської області),
Запорізького селищного голови (Запорізька селищна рада Краснолуцької міської ради Луганської області),
Дмитрівського селищного голови (Дмитрівська селищна рада Бахмацького району Чернігівської області) на неділю 19 червня 2011 року, прийнявши відповідні постанови Верховної Ради України.

2. У разі, якщо протягом пленарного тижня 5-8 квітня 2011 року подані на розгляд Верховної Ради України народними депутатами України – членами Комітету проекти постанов про призначення позачергових місцевих виборів не будуть розглянуті, доручити визначити дату, на яку доцільно призначити ці вибори, голові підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян Подгорному С.П.

3. Доручити виступити на пленарному засіданні Верховної Ради України з цього питання народному депутату України, голові підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян Подгорному С.П.

ГОЛОСУВАЛИ:За” – одноголосно.

Рішення прийнято.

 

2.2

СЛУХАЛИ: інформацію голови підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорного про висновки Робочої групи Комітету щодо ситуації, яка склалася в Плесецькій сільській раді Васильківського району Київської області.

Доповідач нагадав присутнім, що 17 лютого 2011 року (протокол № 114/02) Комітет з метою вивчення ситуації, яка склалася в Плесецькій сільській раді Васильківського району Київської області утворив Робочу групу у складі:

народного депутата України, голови підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян Подгорного С.П. (керівник Робочої групи),

народного депутата України, заступника Голови Комітету Сінченка В.М.,

народного депутата України, члена Комітету Єгорова О.М.,

головного консультанта секретаріату Комітету Дмитрук Л.В.,

завідувача сектору з питань адміністративно-територіального устрою та виборчих систем Управління Апарату Верховної Ради України по зв’язках з місцевими органами влади та органами місцевого самоврядування Колісніченка В.Є.

На виконання зазначеного Рішення Комітету 22 лютого цього року під час виїзду до села Плесецьке Васильківського району Київської області Робочою групою було проведено зустріч із заступником голови Васильківської районної ради Київської області Ляшком В.І., заступником голови Васильківської районної державної адміністрації Київської області Мазепою С.В., радником голови Васильківської районної ради Київської області Лонським Р.В., депутатом Васильківської районної ради Київської області Недільком М.М., заступником голови Васильківської районної виборчої комісії Київської області Сидоренком С.Г., головою Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області з питань підготовки та проведення чергових виборів депутатів Плесецької сільської ради та Плесецького сільського голови 31 жовтня 2010 року Логвиненком І.А., головою Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області з підготовки та проведення повторних виборів Плесецького сільського голови 9 січня 2011 року Ющенко В.І., секретарем Плесецької сільської ради Васильківського району Київської області Галкою О.І., Плесецьким сільським головою Васильківського району Київської області, обраного на чергових виборах 31 жовтня 2010 року, Бутько В.Ю., Плесецьким сільським головою, обраного на повторних виборах 9 січня 2011 року, Луценком М.Д., депутатами Плесецької сільської ради та територіальною громадою села Плесецьке.

Під час роботи Робоча група опрацювала наступні документи:

1) Регламент Плесецької сільської ради V скликання.

2) Рішення Плесецької сільської виборчої комісії:

- № 10 від 02.10.2010 р. та № 78 від 06.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Комаровського О.С.”, 

- № 11 від 02.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Палій С.М.”, 

- № 13 від 02.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Березанського І.А.”, 

- № 14 від 02.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Гострий М.М.”,  

- № 15 від 02.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Дерій Т.В.”, 

- № 16 від 02.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Луценко М.Д.”, 

- № 17 від 02.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Медвідь В.М.”,

- № 18 від 02.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Фоя Т.В.”,

- № 19 від 02.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Мошковської Н.М.”,

- № 29 від 03.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Чухлеб О.В.”,

- № 35 від 04.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Петруньок В.В.”,

- № 36 від 04.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Савченко Л.В.”,

- № 46 від 04.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Різник Я.С.”,

- № 53 від 05.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Малярчук С.М.”,

- № 56 від 05.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Завального О.В.”,

- № 61 від 06.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Конющенко В.І.”,

- № 77 від 06.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Солодовника А.Г.”,

- № 81 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Майхрович І.В.”,

- № 83 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Гурин С.О.”,

- № 84 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Ціпрун Н.І.”,

- № 86 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Шиденко В.В.”,

- № 87 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Бадрук В.В.”,

- № 88 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Шиденко О.В.”,

- № 89 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Ребрик О.М.”,

- № 91 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Ряднина П.П.”,

- № 92 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Резник В.В.”,

- № 93 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Пазюра Л.М.”,

- № 96 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Попляс І.О.”,

- № 97 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Тернового О.Г.”,

- № 99 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Шиденко В.О.”,

- № 104 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Заковоротнього В.В.”,

- № 107 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Невгад О.М.”,

- № 108 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Шиденко І.С.”,

- № 109 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Невгада В.П.”,

- № 110 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Чупак Ю.А.”,

- № 111 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Чупак Ю.А.”,

- № 112 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Юшко В.В.”,

- № 113 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Чернишенко В.К.”,

- № 115 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Чернишенко В.В.”,

- № 116 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Палій С.М. на виконання рішення суду”,

- № 117 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати Плесецької сільської ради гр. Фоя Т.В. на виконання рішення суду”,

- № 118 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати Плесецької сільської ради гр. Дерій Т.В. на виконання постанови суду”,

- № 119 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати Плесецької сільської ради гр. Мошковської Н.М. на виконання постанови суду”,

- № 120 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Дякова В.А. на виконання рішення суду”,

- № 121 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати Плесецької сільської ради гр. Медвідь В.М. на виконання рішення суду”,

- № 122 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати Плесецької сільської ради гр. Луценко М.Д. на виконання рішення суду”,

- № 123 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати Плесецької сільської ради гр. Петруньок В.В. на виконання рішення суду”,

- № 124 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати Плесецької сільської ради гр. Гострий М.М. на виконання рішення суду”,

- № 125 від 07.10.2010 “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Березанському І.А. на виконання рішення суду”,

- № 126 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати Плесецької сільської ради гр. Чухлеб О.В. на виконання постанови суду”,

- № 127 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Шиденко О.В.”,

- № 129 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Галка Л.М.”,

-  № 130 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Галки Л.І.”,

- № 131 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Завальна О.В.”,

- № 132 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Войтенко Т.В.”,

- № 139 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Дулі В.І.”,

- № 140 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Сперкач В.Г.”,

- № 141 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Пазюра Л.Л.”,

- № 142 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Луценко А.В.”,

-  № 143 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Чепурова В.Г.”,

- № 144 від 07.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати гр. Головко В.В.”,

- № 147 від 08.10.2010 р. “Вирішення питання щодо реєстрації кандидатом в депутати Плесецької сільської ради гр. Комаровського О.С. на виконання постанови суду”,

- № 155 від 04.11.2010 р. “Про визнання обраним Плесецького сільського голови”,

- №№ 156 , 157, 158, 159, 160, 16, 162, 163, 164, 165, 166, 168, 169, 170, 171, 173, 174, 175 від 04.11.2010 р. про визнання депутатів обраними,

- № 176 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію Плесецького сільського голови Васильківського району Київської області”,

- № 177 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Полоннікова Руслана Вікторовича”,

- № 178 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Галки Ольги Григорівни”,

 - № 179 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Манченко Валентина Степановича”,

 - № 180 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Майданюка Олександра Олександровича”,

 - № 181 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Черевко Богдана Володимировича”,

 - № 182 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Коржа Ігоря Федоровича”,

 - № 183 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Остапченко Ларису Степанівну”,

 - № 184 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Шкапи Олени Миколаївни”,

 - № 185 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Войтенко Володимира Івановича”,

 - № 186 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Юдіна Віталія Миколайовича”,

- № 187 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Шуст Віктора Івановича”,

- № 189 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Скалецького Миколу Миколайовича”,

- № 190 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Дідова Олексія Володимировича”,

- № 191 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Невгадовської Лесі Олексіївни”,

- № 192 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Мельника Віталія Миколайовича”,

- № 193 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Юдіна Володимира Миколайовича”,

- № 194 від 10.11.2010 р. “Про реєстрацію депутата Литвиненко Анатолія Адамовича”.

3) Протокол № 6 засідання Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київської  області від 02.10.2010 р.

4) Протокол № 7 засідання Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київської  області від 03.10.2010 р.

5) Протокол № 8 засідання Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київської  області від 04.10.2010 р.

6) Протокол № 9 засідання Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київської  області від 05.10.2010 р.

7) Протокол № 10 засідання Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київської  області від 06.10.2010 р.

8) Протокол № 11 засідання Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київської  області від 07.10.2010 р.

9) Протокол № 01-1011/2010 засідання Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київської  області від 10.11.2010 р.

10) Протокол № 1-1/2010 першого засідання Плесецької сільської ради шостого демократичного скликання від 10.11.2010 р.

11) Рішення № 1-1/2010 «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Плесецької сільської ради та Плесецького сільського голови» від 10.11.2010 р.

12) Розпорядження № 01-1/2010 Плесецького сільського голови Бутько В.Ю. від 10.11.2010 р.

13) Протокол № 2-1/2010 другого засідання Плесецької сільської ради шостого демократичного скликання від 10.11.2010 р.

14) Протокол № 1 засідання лічильної комісії Плесецької сільської ради шостого демократичного скликання від 10.11.2010 р.

15) Протокол № 2 лічильної комісії Плесецької сільської ради шостого демократичного скликання від 10.11.2010 р.

16) Рішення № 2-1/2010 «Про обрання секретаря Плесецької сільської ради» від 10.11.2010 р.

17) Рішення № 3-1/2010 «Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування сільському голові» від 10.11.2010 р.

18) Рішення № 4-1/2010 «Про тимчасову заборону проведення мітингів» від 10.11.2010 р.

19) Рішення № 5-1/2010 «Про виконавчий комітет сільської ради» від 10.11.2010 р.

20) Рішення № 6-1/2010 «Про звернення до правоохоронних органів» від 10.11.2010 р.

21) Рішення № 7-1/2010 «Про обрання секретаря виконавчого комітету сільської ради» від 10.11.2010 р.

22) Розпорядження № 02-1/2010 Плесецького сільського голови Бутько В.Ю. від 10.11.2010 р.

23) Розпорядження № 03-1/2010 Плесецького сільського голови Бутько В.Ю. від 19.11.2010 р.

24) Протокол № 3-1/2010 третього засідання Плесецької сільської ради шостого демократичного скликання від 21.11.2010 р.

25) Рішення № 8-1/2010 «Про обрання президії сільської ради» від 21.11.2010 р.

26) Рішення № 9-1/2010 «Про дострокове припинення повноважень секретаря Плесецької сільської ради» від 21.11.2010 р.

27) Протокол № 3 лічильної комісії Плесецької сільської ради шостого демократичного скликання від 21.11.2010 р.

28) Протокол № 4 лічильної комісії Плесецької сільської ради шостого демократичного скликання від 21.11.2010 р.

29) Рішення № 10-1/2010 «Про обрання секретаря Плесецької сільської ради» від 21.11.2010 р.

30) Рішення № 11-1/2010 «Про виконавчий комітет сільської ради» від 21.11.2010 р.

31) Рішення № 12-1/2010 «Про звернення до виконуючого обов’язки голови виконкому сільської ради 5 скликання» від 21.11.2010 р.

32) Розпорядження № 04-1/2010 Плесецького сільського голови Бутько В.Ю. від 21.11.2010 р.

33) Розпорядження № 05-1/2010 Плесецького сільського голови Бутько В.Ю. від 21.11.2010 р.

34) Протокол № 4-1/2010 четвертого засідання Плесецької сільської ради шостого демократичного скликання від 22.11.2010 р.

35) Рішення № 14-1/2010 «Про звернення до правоохоронних органів та інших державних установ» від 22.11.2010 р.

36) Розпорядження № 06-1/2010 Плесецького сільського голови Бутько В.Ю. від 22.11.2010 р.

37) Протокол № 5-1/2010 п’ятого засідання Плесецької сільської ради шостого демократичного скликання від 07.12.2010 р.

38) Рішення № 15-1/2010 «Про виконавчий комітет сільської ради» від 07.12.2010 р.

39) Акт про відмову допуску депутатів Плесецької сільської ради шостого скликання до робочого місця та про відмову виконуючого обов’язки голови виконавчого комітету Луценко М.Д. передати печатку та документи новообраному виконавчому комітету від 22.11.2010 р.

40) Акт про відмову допуску депутатів Плесецької сільської ради шостого скликання до робочого місця та про відмову виконуючого обов’язки голови виконавчого комітету Луценко М.Д. передати печатку та документи новообраному виконавчому комітету від 23.11.2010 р.

41) Акт про відмову допуску депутатів Плесецької сільської ради шостого скликання до робочого місця та про відмову виконуючого обов’язки голови виконавчого комітету Луценко М.Д. передати печатку та документи новообраній сільській раді від 07.12.2010 р.

42) Акт про відмову допуску депутатів Плесецької сільської ради шостого скликання до робочого місця та про відмову виконуючого обов’язки голови виконавчого комітету Луценко М.Д. передати печатку та документи Плесецькій сільській раді від 11.01.2011 р.

43) Розпорядження № 07-1/2010 секретаря сільської ради Галки О.Г. від 08.12.2010 р.

44) Протокол № 6-1/2010 шостого засідання першої сесії Плесецької сільської ради шостого демократичного скликання від 10.12.2010 р.

45) Рішення № 16-1/2010 «Про виконавчий комітет сільської ради» від 10.12.2010 р.

46) Розпорядження № 01-2/2010 секретаря сільської ради Галки О.Г. від 17.12.2010 р.

47) Протокол № 1-2/2010 другої сесії Плесецької сільської ради шостого демократичного скликання від 28.12.2010 р.

48) Рішення № 1-2/2010 «Про затвердження Регламенту Плесецької сільської ради VI скликання» від 28.12.2010 р.

49) Рішення № 2-2/2010 «Про затвердження Положення про постійні комісії сільської ради» від 28.12.2010 р.

50) Рішення № 3-2/2010 «Про утворення постійних комісій Плесецької сільської ради VI скликання, обрання їх складу» від 28.12.2010 р.

51) Акт про незаконні дії проти депутатів Плесецької сільської ради від 05.02.2011 р.

52) Протокольне рішення Васильківської районної виборчої комісії Київської області № 9-1-11/10 від 11.10.2010 «Про результати розгляду рішень Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області, які буди визнані Васильківським міськрайонним судом Київської області протиправними».

53) Протокольне рішення Васильківської районної виборчої комісії Київської області № 9-2-11/10 від 11.10.2010 «Про результати розгляду рішень Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області щодо графіку роботи Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області».

54) Рішення Васильківської районної виборчої комісії Київської області  № 1-10/11 від 10.10.2010 «Про встановлення результатів виборів Плесецького сільського голови Васильківського району Київської області  31 жовтня 2010 року».

55) Рішення Васильківської районної виборчої комісії Київської області    1-12/11 від 12.11.2010 «Про встановлення результатів виборів депутатів Плесецької сільської ради Васильківського району Київської області  31 жовтня 2010 року».

56) Акт Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київського області № 01 від 03.10.2010 р.

57) Акт Плесецької сільської виборчої комісії Васильківського району Київського області № 4  від 07.10.2010 р.

58) Акт про незаконні дії проти депутатів Плесецької сільської ради від 19.02.2011 р.

Як з’ясувалося під час зустрічі, причиною, що спонукала жителів села Плесецьке Васильківського району Київської області звернутися до Верховної Ради України з проханням призначити позачергові вибори депутатів Плесецької сільської ради, стало невдоволення результатами чергових виборів Плесецького сільського голови та депутатів Плесецької сільської ради 31 жовтня 2010 року.

Так, із 2827-ми виборців села Плесецьке участь у голосуванні на виборах Плесецького сільського голови та депутатів Плесецької сільської ради  взяли загалом 1282 виборця (близько 45%).

При цьому за депутатів Плесецької сільської ради проголосувало 289 виборців, а 785 не підтримали жодного з кандидатів. В результаті депутатами Плесецької сільської ради були обрані кандидати, які отримали на виборах від 5-ти до 38-ми голосів виборців.

Водночас, Плесецьким сільським головою була обрана Бутько Валентина Юхимівна, яка на виборах залучилася підтримкою лише 128-ми  виборців в той час, як проти її кандидатури проголосувало 900 виборців. Отже, кандидатуру Бутько В.Ю. на виборах Плесецького сільського голови підтримало близько 10% виборців села Плесецьке, які взяли участь у голосуванні.

Проте, як стало відомо під час зустрічі, соціальна напруга в селі почала зростати ще з початку виборчого процесу і була пов’язана з роботою Плесецької сільської виборчої комісії, що здійснювала підготовку та проведення виборів сільського голови та депутатів сільської ради 31 жовтня 2010 року.

Про це свідчать численні скарги на дії (бездіяльність) Плесецької сільської виборчої комісії з боку Плесецького сільського голови Луценка М.Д. (в інтересах мешканців села), кандидатів в депутати Плесецької сільської ради, кандидатів на посаду Плесецького сільського голови. Скаржники зверталися, зокрема, до Центральної виборчої комісії, Васильківської районної виборчої комісії Київської області, Генеральної прокуратури України, Київської обласної та Васильківської районної прокуратур, окремих народних депутатів України і суть скарг полягала в тому, що сільською виборчою комісією не виконувався покладений на неї обов’язок по підготовці та проведенню виборів в селі Плесецьке, а саме:

- комісія працювала не повний робочий день у будні і майже не працювала у вихідні дні, що створювало незручності для суб’єктів виборчого процесу,

- не надавала належної інформації з питань виборчого процесу,

- безпідставно, як зазначено в скаргах, відмовляла громадянам у прийомі документів для реєстрації кандидатами в депутати та на посаду сільського голови.

Отже, на думку скаржників, внаслідок таких дій (бездіяльності) Плесецької сільської виборчої комісії було грубо порушено гарантоване статтею 38 Конституції України право членів територіальної громади села Плесецьке обирати та бути обраними до органу місцевого самоврядування.

При вивченні документів, які подавалися громадянами для реєстрації їх кандидатами на посаду Плесецького сільського голови або кандидатами в депутати Плесецької сільської ради, а також при розгляді відповідних рішень Плесецької сільської виборчої комісії Робочою групою було встановлено, що сільська виборча комісія відмовила в реєстрації більше, ніж 50-ти кандидатам.

При цьому з’ясувалося, що деякі кандидати під час оформлення та подачі документів до Плесецької сільської виборчої комісії користувалися окремими привілеями в той час, як до документів інших комісія висувала необґрунтовані вимоги.

Зокрема, багатьом кандидатам, які висувалися шляхом самовисування, було відмовлено в реєстрації через невірну назву виборчої комісії в заяві про самовисування в той час, як іншим, щодо яких згодом було прийнято рішення про реєстрацію кандидатами, видавалися заздалегідь підготовлені бланки для заяви із правильною назвою виборчої комісії.

Також багатьом кандидатам комісією було відмовлено в реєстрації через помилки у заповненні декларації про майновий стан і доходи. Зокрема, дехто з осіб, що подавали декларації, неправильно зазначали рік звітності або забували ставити власний підпис після заповнення декларації. Плесецька сільська виборча комісія, незважаючи на положення частини третьої статті 43 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міським голів” (далі - Закон), відповідно до яких помилки і неточності, виявлені в декларації, не являються підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, все ж таки відмовляла в реєстрації, не надаючи можливості громадянину внести відповідні виправлення. При цьому сільською виборчою комісією не надавалися кандидатам необхідні інструкції, роз’яснення щодо заповнення  декларацій.

Водночас у деяких інших громадян, щодо яких комісією було згодом прийнято рішення про їх реєстрацію кандидатами, не було взято до уваги ряд помилок і неточностей в деклараціях про доходи та майновий стан. Так, деякі кандидати зазначали в автобіографії, що подавалася разом з іншими документами, певне місце роботи протягом звітного періоду, але в декларації про майно та доходи не вказували суму отриманого доходу за цей період. Виборча комісія приймала такі декларації без зауважень.

При вивченні Робочою групою рішень Плесецької сільської виборчої комісії, на підставі яких окремим громадянам було відмовлено в реєстрації кандидатами на посаду сільського голови, кандидатами в депутати, також було з’ясовано, що всі рішення не містили мотивувальної частини, тобто вичерпних підстав для відмови в реєстрації. При цьому самі громадяни не запрошувалися на засідання сільської виборчої комісії при ухваленні цих рішень, а отже не знали підстав, за яких їм було відмовлено в реєстрації.

Окремі кандидати, не погоджуючись з винесеним комісією рішенням про відмову в реєстрації, зверталися з відповідним позовом до суду. Суд, в свою чергу, кожне з цих рішень Плесецької сільської виборчої комісії визнав протиправним через відсутність в них мотивувальної частини, скасував ці рішення, зобов’язавши при цьому виборчу комісію повторно розглянути ті чи інші документи громадянина про реєстрацію його кандидатом.

Плесецька сільська виборча комісія, розглянувши повторно за рішенням суду документи кандидатів, знову відмовляла їм в реєстрації, знаходячи для цього інші підстави.

Отже, на думку Робочої групи, в результаті таких дій Плесецької сільської виборчої комісії до виборів 31 жовтня 2010 року було допущена обмежена кількість кандидатів, внаслідок чого депутатами Плесецької сільської ради та Плесецьким сільським головою були обрані особи, які не користувалися авторитетом в селі і за яких проголосувала значна меншість від тих виборців, що взяли участь в голосуванні. Такі результати виборів не могли не викликати супротив територіальної громади, що згодом переросло в конфлікт та протистояння між жителями села Плесецьке.

Відповідно до частини другої статті 76 Закону сільська, селищна територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у одномандатному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня виборів приймає одне з рішень: про визнання депутата обраним у відповідному одномандатному виборчому окрузі, про призначення повторного голосування, про визнання виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися.

Відповідно до частини четвертої статті 76 Закону сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів сільського, селищного, міського голови не пізніш як на п'ятий день з дня виборів приймає одне з рішень: про визнання сільського, селищного, міського голови обраним, про призначення повторного голосування, про визнання виборів відповідного сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися.

На виконання зазначених норм Закону Плесецька сільська виборча комісія 4 листопада 2010 року прийняла ряд рішень про визнання обраними Плесецького сільського голову та 18 з 20-ти депутатів Плесецької сільської ради. Щодо двох депутатів сільської ради, виборчою комісією було прийнято рішення про визнання виборів у одномандатних виборчих округах № 12 та  № 17 такими, що не відбулися у зв’язку з тим, що на цих округах голосування проводилося по одному кандидату в депутати і не один з них не одержав більше половини голосів виборців, які взяли участь в голосуванні. Сільською виборчою комісією було прийнято рішення про проведення повторних виборів на цих округах 9 січня 2011 року.

Відповідно до частини першої статті 80 Закону особа, обрана депутатом, сільським, селищним, міським головою, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, одночасно з копією заяви про припинення дії іншого представницького мандата подає документ про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до частини третьої статті 80 Закону територіальна виборча комісія у п'ятиденний строк з дня отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” перша сесія новообраної сільської, селищної, міської  ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського  голови.

На запитання керівника Робочої групи коли виборчою комісією було прийнято рішення про скликання та проведення першої сесії новообраної Плесецької сільської ради Васильківського району Київської області, голова Плесецької сільської виборчої комісії Логвиненко І.А. відповів, що таке рішення було прийнято комісією на її засіданні вночі 10 листопада 2010 року, і зразу проведено перше пленарне засідання першої сесії новообраної Плесецької сільської ради.

На прохання Робочої групи надати відповідне рішення Плесецької сільської виборчої комісії голова комісії сказав, що їх зараз немає і він надасть необхідні документи пізніше.

Проте, в наданому згодом рішенні сільської виборчої комісії про скликання та проведення першої сесії Плесецької сільської ради шостого скликання, була зазначена інша дата прийняття комісією такого рішення, а саме – 9 листопада 2010 року. При цьому сільська виборча комісія вирішила скликати та провести першу сесію новообраної Плесецької сільської ради    10 листопада 2010 року в 00 годин 01 хвилину в приміщенні Плесецької сільської виборчої комісії.

Отже, на думку Робочої групи, відбулася фальсифікація зазначеного документу головою Плесецької сільської виборчої комісії по підготовці та проведенню виборів 31 жовтня 2010 року Логвиненком І.А. 

На першому пленарному засіданні було розглянуто питання про підсумки виборів, прийнято рішення про визнання повноважень та реєстрацію депутатів Плесецької сільської ради та Плесецького сільського голови.

Отже, перше засідання першої сесії Плесецької сільської ради шостого скликання відбулося вночі 10 листопада 2010 року. При цьому офіційне оприлюднення результатів виборів Плесецького сільського голови та депутатів Плесецької сільської ради було здійснено шляхом публікації відповідного повідомлення в районній газеті “Життя і слово” (№ 89) також 10 листопада 2010 року.

На запитання керівника Робочої групи чому в нічний час та не в приміщенні сільської ради було вирішено провести першу сесію новообраної Плесецької сільської ради голова сільської виборчої комісії Логвиненко І.А. пояснив, що весь період після дня проведення виборів представники громади чинили опір членам Плесецької сільської виборчої комісії та новообраним депутатам сільської ради, блокуючи вхід до приміщення ради.

Робоча група звертає увагу на те, що протокол та рішення першого засідання першої сесії новообраної Плесецької сільської ради були підписані Плесецьким сільським головою Бутько В.Ю. Згодом, сільський голова своїм розпорядженням від 10.11.2010 року скликає друге засідання першої сесії Плесецької сільської ради, на якому було обрано секретаря Плесецької сільської ради, виконавчий комітет ради, секретаря виконавчого комітету та прийнято рішення звернутися до правоохоронних органів з проханням забезпечити охорону громадського порядку в селі. Протокол засідання та відповідні рішення знову підписані Плесецьким сільським головою Бутько В.Ю.

Проте, вже 19 листопада 2010 року розпорядження про скликання третього засідання першої сесії підписує секретар Плесецької сільської ради Шкапа О.М. На цьому засіданні обирається тимчасова президія (!), секретар сільської ради Шкапа О.М. звертається з заявою про складання своїх повноважень, внаслідок чого обирається новий секретар Плесецької сільської ради Галка О.Г. Але при цьому у всіх протоколах та рішеннях Плесецький сільський голова Бутько В.Ю. фігурує як заступник голови виконавчого комітету (!), а всі наступні розпорядження про скликання сесій, протоколи засідань та відповідні рішення підписує секретар Плесецької сільської ради Галка О.Г. як виконуючий обов’язки сільського голови. Плесецькою сільською радою затверджуються Регламент сільської ради, Положення про постійні комісії сільської ради, утворюються ці комісії та обирається їх склад. 

На запитання членів Робочої групи чому Плесецький сільський голова Бутько Валентина Юхимівна несподівано перестала виконувати свої повноваження, вона надала пояснення у формі заяви.

Як зазначено в заяві Бутько В.Ю., в селі Плесецьке після виборів 31 жовтня 2010 року під керівництвом колишнього сільського голови Луценка М.Д. розпочалися акції протесту частини територіальної громади проти обрання нових депутатів Плесецької сільської ради та Плесецького сільського голови. У зв’язку із зазначеними подіями її як Плесецького сільського голову неодноразово викликав до себе голова Васильківської районної державної адміністрації Київської області Сабадаш В.І., який попереджав, що у разі неприпинення цих акцій результати виборів 31 жовтня 2010 року будуть скасовані, “а спосіб він знайде”.

Одночасно з проведенням першого засідання першої сесії Плесецької сільської ради шостого скликання Васильківською районною виборчою комісією Київської області на підставі розгляду з власної ініціативи  протоколів про підрахунок голосів виборців дільничних виборчих комісій №№ 07046, 07047, 07048 з виборів Плесецького сільського голови та депутатів Плесецької сільської ради 31 жовтня 2010 року, а також розгляду рішень Плесецької сільської виборчої комісії про визнання обраним Плесецьким сільським головою Бутько В.Ю. та про визнання обраними депутатів Плесецької сільської ради, 10 листопада 2010 року було прийнято рішення № 1-10/11 “Про встановлення результатів виборів Плесецького сільського голови Васильківського району Київської області 31 жовтня 2010 року”, а 12 листопада цього ж року – рішення № 1-12/11 “Про встановлення результатів виборів депутатів Плесецької сільської ради Васильківського району Київської області 31 жовтня 2010 року”.

Своїми рішеннями Васильківська районна виборча комісія

- визнає голосування з виборів Плесецького сільського голови та депутатів Плесецької сільської ради Васильківського району Київської області 31 жовтня 2010 року на вказаних вище виборчих дільницях недійсними, а зазначені вибори такими, що не відбулися,

- скасовує рішення Плесецької сільської виборчої комісії про визнання обраними Плесецького сільського голову та депутатів Плесецької сільської ради,

- призначає повторні вибори Плесецького сільського голови та депутатів Плесецької сільської ради на 9 січня 2011 року, зобов’язавши  Плесецьку сільську виборчу комісію Васильківського району Київської області провести ці вибори у відповідності до вимог чинного законодавства.

Враховуючи, що при прийнятті цих рішень Васильківська районна виборча комісія (як зазначено в мотивувальній частині) керувалася пунктом 1 частини першої статті 73, частиною дванадцятою статті 75, частиною дев’ятою статті 90, частиною четвертою статті 14, частиною другою статті 15 Закону, необхідно зазначити наступне.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 14 Закону повторні вибори депутатів (депутата) у відповідному багатомандатному, одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі призначаються відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі визнання відповідних виборів у цьому виборчому окрузі такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи такою, яка відмовилася від депутатського мандата у відповідному виборчому окрузі.

Водночас повторні вибори сільського, селищного, міського голови призначаються також відповідною територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому Законом, у разі визнання відповідних виборів такими, що не відбулися, чи в разі визнання особи такою, яка відмовилася від посади відповідно сільського, селищного, міського голови.

Отже, згідно із зазначеними нормами Закону повторні вибори Плесецького сільського голови та депутатів Плесецької сільської ради могли призначатися тільки Плесецькою сільською виборчою комісією.

Пунктом 1 частини першої статті 73 Закону передбачено, що у разі виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним приймається дільничною виборчою комісією, а не територіальною виборчою комісією, зокрема – Васильківською районною виборчою комісією.

Частиною дванадцятою статті 75 Закону, відповідно до якої у разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 73 цього Закону, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним. У цьому випадку, як передбачено Законом, протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів складається виборчою комісією у порядку, визначеному частиною одинадцятою цієї статті. Проте ця норма стосується повторного підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці, який Васильківською районною виборчою комісією не проводився.

Отже, на думку Робочої групи, посилання Васильківською районною виборчою комісією у своїх рішеннях на зазначені вище норми Закону є некоректними.

Незрозумілим також залишається факт прийняття таких рішень Васильківською районною виборчою комісією за відсутності підстав, зафіксованих у спосіб, передбачений Законом. Зокрема, відповідно до вимог частини другої статті 73 Закону у кожному випадку виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті (а саме – визнання дільничною виборчою комісією голосування на виборчій дільниці недійсним), дільнична виборча комісія складає відповідний акт, який підписується всіма присутніми членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.

На прохання Робочої групи надати документи, на підставі яких було прийнято рішення про визнання голосування з виборів депутатів Плесецької сільської ради та Плесецького сільського голови Васильківського району Київської області недійсними, представники Васильківської районної виборчої комісії пояснили, що таких документів не існує і рішення комісії носило “політичний характер”.

Отже, на думку Робочої групи, Васильківська районна виборча комісія Київської області при ухваленні рішення від 10.11.2010 р. № 1-10/11 “Про встановлення результатів виборів Плесецького сільського голови Васильківського району Київської області 31 жовтня 2010 року“ та рішення від 12.11.2010 р. № 1-12/11 “Про встановлення результатів виборів депутатів Плесецької сільської ради Васильківського району Київської області 31 жовтня 2010 року” перевищила надані їй чинним законодавством повноваження.

Депутати Плесецької сільської ради, які 10 листопада 2010 року після визнання їх повноважень на першому засіданні першої сесії приступили до виконання своїх обов’язків, не погоджуючись із зазначеним рішенням Васильківської районної виборчої комісії, оскаржили його до Київського окружного адміністративного суду.

Суд, в свою чергу, 15 листопада 2010 року постановив визнати протиправним та скасувати рішення Васильківської районної виборчої комісії від 12.11.2010 р. № 1-12/11 “Про встановлення результатів виборів депутатів Плесецької сільської ради Васильківського району Київської області 31 жовтня 2010 року”. Рішення Київського окружного адміністративного суду набуло законної сили.

Плесецький сільський голова Бутько В.Ю. також звернулася з позовом до Київського окружного адміністративного суду про скасування рішення Васильківської районної виборчої комісії № 1-10/11 від 10.11.2010 р., проте згодом свій позов відкликала.

Своє рішення Бутько В.Ю. пояснила тим, що представники  Васильківської районної виборчої комісії запевнили її, що нададуть можливості нормально працювати новообраним депутатам Плесецької сільської ради у разі відкликання нею позову.

Як зазначається в заяві Бутько В.Ю., після скасування Київським окружним адміністративним судом рішення Васильківської районної виборчої комісії про визнання виборів депутатів Плесецької сільської ради недійсними з нею та з окремими депутатами Плесецької сільської ради зустрічався голова Васильківської районної державної адміністрації Сабадаш В.І. з вимогою до депутатів написати заяви про складання ними депутатських повноважень. Троє депутатів такі заяви написали, проте ці заяви не були прийняті радою.

Слід також зазначити, що за рішенням Васильківської районної виборчої комісії було достроково припинені повноваження усього складу Плесецької сільської виборчої комісії, що здійснювала підготовку та проведення чергових відповідних місцевих виборів 31 жовтня 2010 року, та затверджено новий склад сільської виборчої комісії.

На неодноразові звернення Робочої групи до представників Васильківської районної виборчої комісії з проханням надати відповідні документи, на підставі яких було прийнято рішення про дострокове припинення повноваження Плесецької сільської виборчої комісії та затверджено її новий склад, такі документи й до сьогодні не надано, окрім персонального складу новоутвореної 3 грудня 2010 року Плесецької сільської виборчої комісії.

Плесецький сільський голова Бутько В.Ю. та депутати Плесецької сільської ради після прийнятого Васильківською районною виборчою комісією рішення про проведення повторних виборів Плесецького сільського голови вирішили, що обов’язки сільського голови тепер повинен виконувати секретар Плесецької сільської ради. Саме за таких обставин, починаючи з 19 листопада 2010 року, розпорядження про скликання сесій, протоколи та рішення підписував секретар Плесецької сільської виборчої комісії.

Відповідно до статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні рішення про його обрання. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі:

1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови;

2) припинення його громадянства;

3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;

4) порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених цим Законом;

5) визнання його судом недієздатним,  безвісно відсутнім  або оголошення таким, що помер;

6) його смерті.

Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. При цьому повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності наведених підстав можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом  таємного голосування не менш як двома третинами  голосів депутатів від загального  складу  ради.

Наслідком дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови є призначення Верховною Радою України відповідно до чинного законодавства позачергових виборів відповідного голови.

У разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а  також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради. Секретар сільської, селищної, міської ради  тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового   припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до  моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття  першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

У даному випадку повноваження Плесецького сільського голови Бутько В.Ю. й до сьогодні не були достроково припинені, як це передбачено законодавством. А отже здійснення її повноважень секретарем Плесецької сільської ради Галкою О.І. є незаконним.

Водночас колишній сільський голова Луценко М.Д., повноваження якого закінчились відповідно до зазначених вище норм Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, не визнаючи повноваження новообраних депутатів Плесецької сільської ради, з дня проведення першої сесії Плесецької сільської ради шостого скликання відмовлявся передавати печатку сільської ради та установчі документи секретарю новообраної сільської ради.

Більш того, колишній сільський голова Луценко М.Д. продовжував підписувати ряд документів як Плесецький сільський голова і як голова виконавчого комітету сільської ради.

Як з’ясувалося під час зустрічі, Луценко М.Д. скликав сесію Плесецької сільської ради попереднього складу, на якій був затверджений бюджет сільської ради на 2011 рік, підписав ряд платіжних документів, зокрема, про виплату заробітної плати працівникам виконавчого комітету сільської ради попереднього складу, не зважаючи на те, що був обраний новий склад виконавчого комітету. Також Луценком М.Д. підписано ряд документів щодо фінансового забезпечення повторних виборів Плесецького сільського голови, призначених Васильківською районною виборчою комісією на 9 січня 2011 року.

Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування ще в грудні 2010 року звертався до прокуратури Київської області та Київської обласної державної адміністрації з проханням розглянути скаргу депутатів Плесецької сільської ради Васильківського району Київської області на зазначені вище дії Луценка М.Д. У відповідях прокуратури та облдержадміністрації Комітет було поінформовано про рішення Васильківської районної виборчої комісії Київської області щодо призначення повторних виборів Плесецького сільського голови і повідомлено, що порушень чинного законодавства під час повторних виборів Плесецького сільського голови 9 січня 2011 року, на яких було обрано Луценка М.Д., не відбулося.

Слід також зауважити, що навіть після обрання Луценка М.Д. на повторних виборах Плесецького сільського голови 9 січня 2011 року, які на думку Робочої групи були призначені всупереч Закону, він не набув повноважень сільського голови відповідно до вимог Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. За словами Луценка М.Д. його повноваження на сьогодні не визнано через те, що депутати Плесецької сільської ради відмовляються збиратися на першу сесію після його обрання.

Проте це не заважає Луценку М.Д. продовжувати підписувати документи в якості Плесецького сільського голови, видавати за своїм підписом мешканцям села приватизаційні акти на землю (що відбулося, зокрема, на загальних зборах територіальної громади села Плесецьке              3 березня 2011 року). 

Водночас територіальна громада села Плесецьке вимагає дострокового припинення повноважень депутатів Плесецької сільської ради, внаслідок чого ініціативною групою вже зібрана необхідна кількість підписів для проведення місцевого референдуму із зазначеного питання.

Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (частина перша статті 26) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання прийняття рішення про проведення місцевого референдуму.

Оскільки, як зазначено у зверненнях представників ініціативної групи з проведення зазначеного референдуму, депутати Плесецької сільської ради не збираються на сесії, то й призначити дату проведення місцевого референдуму неможливо.

З свого боку, депутати Плесецької сільської ради заявляють про неможливість зібратися для проведення сесії через блокування приміщення сільської ради представниками територіальної громади.

На сьогодні в селі Плесецьке продовжується протистояння між членами територіальної громади та депутатами сільської ради, які носять конфліктогенний характер і можуть, на думку Робочої групи, призвести до загрозливих наслідків. Робота Плесецької сільської ради заблокована, а отже не вирішуються питання, віднесені до її відання. Обов’язки Плесецького сільського голови виконує особа, яка не наділена чинним законодавством відповідними повноваженнями.

Враховуючи викладене, а також з метою розв’язання конфліктної ситуації в селі Плесецьке Васильківського району Київської області, Робоча група Комітету вважає доцільним прийняття Верховною Радою України рішення про призначення позачергових виборів Плесецькоїї сільської ради та Плесецького сільського голови.

Робоча група Комітету при розгляді цього питання вважає за необхідне рекомендувати Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, а також Верховній Раді України керуватися наступним.

Відповідно до пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування віднесено до повноважень Верховної Ради України. Тому позачергові вибори сільської ради та сільського голови можуть проводитись виключно за рішенням Верховної Ради України.

Конституція України, Закон України "Про місцеве самоврядування
в Україні", інші закони визначають питання, які правомочні
розглядати і вирішувати місцеві ради. Більше того, статтями 26 та 43
Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлена виключна компетенція сільських, селищних, міських та районних,
обласних рад, тобто перелік питань, які вирішуються виключно
на пленарному засіданні
відповідної ради. Тому не вирішення радою
питань, віднесених до її відання, може бути підставою дострокового припинення її повноважень.

Верховна Рада України згідно з частиною четвертою статті 78 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" може призначити позачергові вибори сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради за наявності однієї з підстав: прийняття радою рішення з порушенням Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", інших законів, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом; не проведення радою сесій без поважних причин у строки, встановлені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", або не вирішення радою питань, віднесених до її відання.

Частиною п'ятою статті 79 Закону України "Про місцеве
самоврядування в Україні" передбачено, що Верховна Рада України
може призначити позачергові вибори сільського, селищного,
міського голови за наявності рішень суду про визнання розпоряджень
чи дій голови незаконними, висновків відповідного парламентського комітету.

Також слід зазначити, що Верховна Рада України може призначити позачергові вибори сільського, селищного, міського голови за власною ініціативою, а також за ініціативою відповідної сільської, селищної, міської ради, голови обласної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації.

В той же час, приймаючи рішення про призначення позачергових виборів до відповідної ради чи сільського, селищного, міського голови, Верховна Рада України не виходить за межі своїх повноважень, передбачених пунктом 30 статті 85 Конституції України. Цим рішенням Верховна Рада України не припиняє достроково повноваження зазначених органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, оскільки відповідно до частини шостої статті 78, частини сьомої статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні " вони продовжують діяти до обрання нового складу відповідної ради та нового сільського, селищного, міського голови. Тільки через волевиявлення виборців, а не за рішенням Верховної Ради України припиняються повноваження відповідної ради чи сільського, селищного, міського голови.

Щодо юридичних підстав, за наявності яких Верховна Рада України може прийняти рішення про призначення позачергових виборів до відповідної ради, сільського, селищного, міського голови (якщо рада не вирішує питань, віднесених до її відання або вона прийняла рішення з порушенням Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", інших законів, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом;  коли голова не забезпечує здійснення наданих йому повноважень або ж порушує Конституцію і закони України, права і свободи громадян), то вони не суперечать Конституції України, оскільки Основним Законом України передбачено, що статус сільських, селищних, міських голів, інші питання формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом (частина третя статті 141, стаття 146 Конституції України).

Це ж підтверджується Рішенням Конституційного Суду України
від 9 лютого 2000 року № 1-рп/2000 у справі про місцеве самоврядування, яким визнано такими, що відповідають Конституції України
(є конституційними), положення частин четвертої, п'ятої, шостої статті 78, частин п'ятої, сьомої статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Враховуючи викладене, керуючись пунктом 30 частини першої статті 85 Конституції України, частинами першою та четвертою статті 78, частинами другою та п'ятою статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", частиною третьою статті 14, частинами першою та п’ятою статті 15 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, та з метою захисту виборчих прав територіальної громади села Плесецьке, Робоча група вважає за доцільне запропонувати народним депутатам України - членам Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування ухвалити рішення, яке підготовлено та надано для ознайомлення членам Комітету.

В обговоренні питання взяли участь: присутні народні депутати України.

УХВАЛИЛИ:

1. Рекомендувати Верховній Раді України призначити позачергові вибори депутатів Плесецької сільської ради та Плесецького сільського голови Васильківського району Київської області на неділю 19 червня 2011 року, прийнявши відповідну Постанову Верховної Ради України.

2. Звернутися до Центральної виборчої комісії з пропозицією достроково припинити повноваження усього складу Васильківської районної виборчої комісії Київської області у зв’язку з грубим порушенням нею Конституції України та Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.
3. Звернутися до Генеральної прокуратури України стосовно питання додержання та застосування Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних,міських голів” при призначенні повторних виборів Плесецького сільського голови Васильківського району Київської області, 
- відповідності вимогам Конституції та законів України актів, які були видані посадовими особами Плесецької сільської ради після чергових виборів депутатів Плесецької сільської ради та Плесецького сільського голови Васильківського району Київської області,
- відсутності заходів прокурорського реагування з боку Київської обласної та Васильківської районної прокуратур з порушених питань. 

4. Доручити виступити на пленарному засіданні Верховної Ради України з цього питання народному депутату України, голові підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян Подгорному С.П.

ГОЛОСУВАЛИ:За” – одноголосно.

 

Рішення прийнято.

 

В контексті розгляду ситуації конфліктного характеру, що склалася в Плесецькій сільській раді, голова підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорний поінформував присутніх про те, що до Комітету надійшло звернення окремих депутатів Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області зі скаргою на дії Глевахівської селищної виборчої комісії Васильківського району Київської області під час проведення виборів 31 жовтня 2010 року з проханням сприяти у відновленні справедливого вибору глеващан. Враховуючи звернення, голова підкомітету С.Подгорний запропонував членам Комітету вивчити ситуацію з виїздом до селищної ради та в разі потреби створити Робочу групу для подальшого вивчення питання.

Також С.Подгорний повідомив, що з метою уникнення помилок при підготовці відповідних Постанов Верховної Ради України про призначення позачергових місцевих виборів, Головне юридичне управління Апарату Верховної Ради України просить разом із пакетом документів про призначення позачергових місцевих виборів надавати ксерокопію першої сторінки паспорта сільського, селищного, міського голови, повноваження якого достроково припинено.

 

Пропозиції підтримано.

 

3.

СЛУХАЛИ: інформацію голови підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорного про проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо проведення всеукраїнського та місцевих референдумів (реєстр. №4299, н.д. А.Семинога)

Доповідач зазначив, що даним законопроектом пропонується внести зміни до законів України “Про всеукраїнський та місцеві референдуми”, “Про Центральну виборчу комісію”, “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів“ з метою вдосконалення порядку ініціювання всеукраїнського та місцевого референдумів, а також на виправлення деяких редакційних недоліків Закону України “Про всеукраїнський та місцеві референдуми”.

С.Подгорний ознайомив присутніх з висновком Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України, в якому управління вважає доцільним даний законопроект за результатами розгляду в першому читанні відхилити. На думку управління, внесення передбачених у проекті змін не здатне забезпечити суттєвого поліпшення законодавчого регулювання у відповідній сфері та зробити Закон України “Про всеукраїнський та місцеві референдуми” у повній мірі “працюючим”.

Голова підкомітету, поділяючи аргументацію експертів, запропонував Комітету підтримати висновок щодо відхилення законопроекту з реєстр. №4299.

В обговоренні питання взяли участь: присутні народні депутати України.

УХВАЛИЛИ:

1. Рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 2 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо проведення всеукраїнського та місцевих референдумів (реєстр. №4299), поданий народним депутатом України А.Семиногою, за наслідками розгляду в першому читанні відхилити.

2. Доручити виступити від Комітету при розгляді цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради України народному депутату України, голові підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорному.

ГОЛОСУВАЛИ:За” – 10 народних депутатів України, “Не брав участі в голосуванні” – 1 народний депутат України.

Рішення прийнято.

 

4.

СЛУХАЛИ: інформацію голови підкомітету з підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорного про проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо предмета місцевих референдумів) (реєстр. № 6079), поданий народним депутатом України В.Даниленком.

Доповідач зазначив, що даним законопроектом пропонується внести зміни до законів України “Про всеукраїнський та місцеві референдуми” та “Про охорону культурної спадщини” з метою формування умов, за яких питання про найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту, а також питання про знесення і переміщення (перенесення) об’єктів культурної спадщини, які не занесенні до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, вирішуватимуться шляхом забезпечення безпосереднього волевиявлення жителів відповідних населених пунктів на місцевому референдумі. 

С.Подгорний ознайомив присутніх з висновком Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України, яке за наслідками розгляду законопроекту вважає доцільним за результатами розгляду в першому читанні відхилити, оскільки, на думку управління, внесення фрагментарних змін до окремих положень Закону України “Про всеукраїнський та місцеві референдуми” є позбавленим сенсу, бо такі зміни не здатні зробити його у повній мірі “працюючим”.

При цьому, як зазначає управління, запропонована новела не узгоджується із положеннями частини першої статті 37 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, згідно із якою питання найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території населеного пункту, вирішується відповідною місцевою радою, а підготовка і внесення на розгляд ради перелічених питань належить до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Слід враховувати, що Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” є базовим у відповідній сфері і містить норму, відповідно до якої положення інших законів, які стосуються правового статусу місцевого самоврядування, не повинні суперечити його положенням (частина перша статті 24).

Підкомітет з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян підтримав позицію Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України щодо законопроекту з реєстр. №6079 та запропонував Комітету проект висновку щодо його відхилення.

В обговоренні питання взяли участь: присутні народні депутати України.

УХВАЛИЛИ:

1.     Рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 2 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо предмета місцевих референдумів) (реєстр. №6079), поданий народним депутатом України В.Даниленком, за наслідками розгляду в першому читанні відхилити.

2.     Доручити виступити від Комітету при розгляді цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради України народному депутату України, голові підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорному.

ГОЛОСУВАЛИ:За” – 10 народних депутатів Укрпаїни, “Не брав участі в голосуванні” – 1 народний депутат України.

 

Рішення прийнято.

 

5.

СЛУХАЛИ: інформацію голови підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорного про проект Закону про місцевий референдум (реєстр. №7082, КМУ, М.Азаров).

Доповідач зазначив, що даним законопроектом пропонується визначити правові засади, порядок організації та проведення місцевого референдуму на рівні села (добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл), селища, міста, району у місті.

       Голова підкомітету ознайомив присутніх із результатами обговорення законопроекту під час проведення 7 лютого 2011 року круглого столу “Проблеми законодавчого регулювання місцевих референдумів: український та зарубіжний досвід” та висновком Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України. Управління висловило ряд зауважень та пропозицій до нього і вважає доцільним за результатами розгляду законопроекту в першому читанні повернути його суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Підкомітетом з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян підготовлено проект висновку Комітету щодо законопроекту з реєстр. №7082, в якому пропонується підтримати його прийняття за основу.

 

В обговоренні питання взяли участь: присутні народні депутати України, І.Ємельянова.

УХВАЛИЛИ:

1. Рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 1 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України проект Закону про місцевий референдум (реєстр. № 7082), поданий Кабінетом Міністрів України, за наслідками розгляду в першому читанні прийняти за основу.

2. Доручити виступити від Комітету при розгляді цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради України народному депутату України, голові підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорному.

ГОЛОСУВАЛИ:За” – одноголосно.

Рішення прийнято.

 

6.

6.1

СЛУХАЛИ: інформацію голови підкомітету з питань з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорного про проект Закону про громадські організації (реєстр. № 7262, н.д. В.Мойсик, В.Карпук, О.Гуменюк).

Доповідач зазначив, що даний законопроект пропонує визначити правові та організаційні основи реалізації права осіб на свободу об`єднання у громадські організації. При цьому передбачається встановити, що Закон України «Про об’єднання громадян», положення якого також внормовують вказані питання, діє щодо громадських організацій лише в частині, що не суперечить цьому Закону.

Голова підкомітету відзначив, що положення законопроекту, якими пропонується змінити коло суб’єктів, що можуть бути засновниками громадських організацій та передбачити таке право для юридичних осіб приватного права, не узгоджуються з Конституцією України. Відповідно до частини першої статті 36 Конституції України саме громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей. Такий підхід покладений і в основу правового регулювання відповідних суспільних відносин чинним Законом України «Про об’єднання громадян».

У ході обговорення питання народні депутати – члени Комітету звернули увагу на те, що запропонований законодавчий акт в багатьох положеннях не відповідає європейським стандартам свободи асоціацій.

Зокрема, законопроектом пропонується заборонити створення громадських організацій іноземцями та особами без громадянства; передбачаються обов’язковість створення контрольних органів громадських організації, збереження територіальних обмежень діяльності громадських організацій; не вирішується проблема подвійної реєстрації, дублюються окремі положення законодавства про державну реєстрацію юридичних осіб. Також проектом пропонується виділити такі види громадських організацій: благодійні організації, фахові організації, організації роботодавців, професійні спілки та інші громадські організації, в той час як в Україні вже створено і діє багато організацій відповідно до законів України «Про благодійництво та благодійні організації», «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про організації роботодавців» тощо. Водночас прикінцеві положення проекту передбачають обов’язок  усіх легалізованих громадських організацій протягом року привести свої установчі документи у відповідність із новим Законом та зареєструвати ці зміни в органах легалізації, що суперечить Рекомендаціям Комітету Міністрів Ради Європи державам – членам стосовно правового статусу неурядових організацій у Європі № СМ/Rec (2007) 14 та практиці внесення змін до законодавчих актів.

С.Подгорний також відмітив, що структура законопроекту майже ідентична структурі чинного Закону України «Про об’єднання громадян», що призводитиме до конкуренції законів та виникнення правових колізій, ускладнень у правозастосуванні.

Голова підкомітету ознайомив присутніх із висновком Головного науково - експертного управління Апарату Верховної Ради України, в якому управління вважає, що за результатами розгляду в першому читанні законопроект доцільно повернути суб’єктам права законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Підкомітетом з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян підготовлено проект висновку Комітету щодо законопроекту з реєстр. №7262, в якому пропонується відхилити даний законопроект.

В обговоренні питання взяли участь: присутні народні депутати України.

УХВАЛИЛИ:

1. Рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 2 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України проект Закону України «Про громадські організації» (реєстр.№7262), поданий народними депутатами України В.Мойсиком, В.Карпуком, О.Гуменюком, за результатами розгляду його у першому читанні відхилити.

2. Доручити виступити з цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради України голові підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян - народному депутату України С.П. Подгорному.

ГОЛОСУВАЛИ:За” – одноголосно.

Рішення прийнято.

 

6.2

СЛУХАЛИ: інформацію голови з питань з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорного про проект Закону про громадські організації (реєстр.№7262-1, н.д. Ю.Мірошниченко, С.Подгорний, А.Шевченко, Ю.Литвин, Л.Оробець, А.Пінчук).

Доповідач поінформував присутніх про те, що даний законопроект пропонує визначити правові та організаційні засади реалізації права осіб на свободу об’єднання у громадські організації шляхом прийняття відповідного первинного закону. Водночас законопроектом передбачається визнати таким, що втратив чинність, чинний базовий у цій сфері відносин Закон України «Про об'єднання громадян», а також внести зміни до деяких законодавчих актів.

С.Подгорний звернув увагу на те, що предмет регулювання суспільних відносин та коло суб’єктів (фізичні та юридичні особи), на яких пропонується поширювати дію відповідного закону не враховують конституційних вимог. Відповідно до частини першої статті 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей. Конституція передбачає, що об’єднання громадян можуть існувати у двох видах: політична партія та громадська організація.

Було відзначено, що згаданий законопроект вирішує основні проблеми у правовому регулюванні створення та діяльності громадських організацій, а саме: здійснення реєстрації на основі Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», спрощення і здешевлення реєстрації, створення прозорого реєстру громадських організацій, надає додаткові гарантії участі та захисту прав членів громадських організацій, але й суспільних груп, скасування територіальних обмежень, усунення дискримінаційної процедури реєстрації, знімає обмеження щодо видів діяльності, запроваджує загально-дозвільний принцип у діяльності організацій та дозволяє створення територіальних підрозділів громадськими організаціями. Також законопроектом пропонується зняти відповідальність за діяльність незареєстрованих організацій (стаття 186-5 КУпАП) та скасувати планові і позапланові перевірки громадських організацій щодо законності внутрішньої діяльності.

Голова підкомітету ознайомив членів Комітету із зауваженнями Головного науково - експертного управління Апарату Верховної Ради України до законопроекту, яке дійшло узагальнюючого висновку про доцільність його повернення суб’єктам права законодавчої ініціативи на доопрацювання.

Підкомітетом з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян підготовлено проект висновку Комітету щодо прийняття законопроекту з         реєстр. №7262-1 в першому читанні за основу.

В обговоренні питання взяли участь: присутні народні депутати України.

УХВАЛИЛИ:

1.     Рекомендувати Верховній Раді України відповідно до пункту 1 частини першої статті 114 Регламенту Верховної Ради України проект Закону України «Про громадські організації» (реєстр.№7262-1), поданий народними депутатами України Ю.Мірошниченком, С.Подгорним, А.Шевченком, Ю.Литвином, Л.Оробець, А.Пінчуком, за результатами розгляду його у першому читанні прийняти за основу.

2.     Доручити виступити з цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради України голові підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян – народному депутату України С.П. Подгорному.

3.     Створити Робочу групу Комітету з питань підготовки проекту Закону України «Про громадські організації» до другого читання, у разі прийняття Верховною Радою України його у першому читанні за основу.

4.     Включити до складу Робочої групи (за згодою) членів Комітету, народних депутатів України, представників Адміністрації Президента України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, представників органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, науковців, вітчизняних та міжнародних експертів.

5.     Призначити керівником Робочої групи голову підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян – народного депутата України С.П.Подгорного та надати йому право у разі необхідності вносити зміни до її персонального складу.

ГОЛОСУВАЛИ:За” - одноголосно.

Рішення прийнято.

 

7.

СЛУХАЛИ: інформацію члена підкомітету з питань місцевих бюджетів та комунальної власності А.Горбатюка про інформацію Рахункової палати щодо виконання Державного бюджету України за 2010 рік.

Доповідач зазначив, що відповідно до статті 97 Конституції України передбачено звітування Уряду перед Верховною Радою України з питання виконання Державного бюджету України.

У свою чергу, стаття 61 Бюджетного кодексу України деталізує вимоги до цього звіту, який має подаватися Верховній Раді України не пізніше 1 травня року, наступного за звітним. Крім того, статтею 62 згаданого кодексу передбачено підготовку та подання Рахунковою палатою висновків про використання коштів Державного бюджету України з оцінкою ефективності такого використання, а також пропозиції щодо усунення виявлених порушень.

Такі висновки Рахунковою палатою були підготовлені та оголошені її Головою Валентином Симоненком на пленарному засіданні Верховної Ради 15 березня, під час розгляду Звіту Кабінету Міністрів України про виконання державного бюджету за 2010 рік. Витяг із висновків Рахункової палати, що стосується загальних показників виконання держбюджету, а також розділ про місцеві бюджети і міжбюджетні трансферти міститься у розданих депутатам матеріалах. Поруч із цим надано інформацію Мінфіну та Держказначейства щодо виконання місцевих бюджетів за минулий рік.

А.Горбатюк нагадав, що за наслідками згаданого розгляду парламент прийняв Постанову, у якій Кабінету Міністрів України пропонується, серед іншого, проаналізувати також висновки Рахункової палати та вжити заходів щодо недопущення порушень бюджетного законодавства.

Таким чином, рішення Верховної Ради України про затвердження звіту Уряду прийнято, висновки Рахункової палати враховано і Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування залишається взяти ці висновки до відома.

Пропозицію підтримано.

 

 

8.

         СЛУХАЛИ: інформацію голови підкомітету з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян С.Подгорного про інформацію Рахункової палати про результати аудиту щодо використання коштів на проведення місцевих виборів.

       Доповідач ознайомив присутніх з основними висновками колегії Рахункової палати за результатами аудиту, а також інформацією від Центральної виборчої комісії. Він запропонував обговорити питання та підтримати підготовлений підкомітетом з питань виборчого законодавства та об’єднань громадян проект відповідного рішення Комітету.

       В обговоренні питання взяли участь: присутні народні депутати України, представники Рахункової палати, члени ЦВК.

УХВАЛИЛИ:

1. Взяти до відома інформацію Рахункової палати щодо використання коштів на проведення місцевих виборів (додаються).

2. Обговорити інформацію Рахункової палати щодо використання коштів на проведення місцевих виборів під час роботи над комплексним вдосконаленням законодавства про місцеві вибори.

ГОЛОСУВАЛИ:За” – одноголосно.

Рішення прийнято.

 

 

 

 

 

 

 

 

Голова Комітету                                                          О.ОМЕЛЬЧЕНКО

 

За Секретаря Комітету                                                 В.СІНЧЕНКО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПИТАННЯ ПОРЯДКУ ДЕННОГО,

ЯКІ РОЗГЛЯНУЛИ НА ЗАСІДАННІ КОМІТЕТУ

30.03.2011 року

 

1. Про проект Закону про державну службу (реєстр. № 8306, Президент України В.Янукович).

2. Про призначення позачергових місцевих виборів:

2.1 про призначення позачергових виборів окремих сільських та селищних голів;

2.2 про висновки Робочої групи Комітету щодо ситуації, яка склалася в Плесецькій сільській раді Васильківського району Київської області.

3. Про проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо проведення всеукраїнського та місцевих референдумів (реєстр. №4299, н.д. А.Семинога).

4. Про проект Закону про внесення змін до деяких законів України (щодо предмета місцевих референдумів) (реєстр. №6079, н.д. В.Даниленко).

5. Про проект Закону про місцевий референдум (реєстр. №7082, КМУ, М.Азаров).

6. Про проекти Законів:

6.1 про громадські організації (реєстр.№7262, н.д. В.Мойсик, В.Карпук, О.Гуменюк);

6.2 про громадські організації (реєстр.№7262-1, н.д. Ю.Мірошниченко, С.Подгорний, А.Шевченко, Ю.Литвин, Л.Оробець, А.Пінчук).

7. Про інформацію Рахункової палати щодо виконання Державного бюджету України за 2010 рік.

8. Про інформацію Рахункової палати про результати аудиту щодо використання коштів на проведення місцевих виборів.

 

Повернутись до списку публікацій

Версія для друку

Ще за розділом


“8 сесія 6 скликання ”

27 листопада 2013 15:50
20 листопада 2013 16:16
20 листопада 2013 16:13
20 листопада 2013 16:11
20 листопада 2013 16:09
20 листопада 2013 16:07
20 листопада 2013 16:05
20 листопада 2013 16:03
20 листопада 2013 16:00
20 листопада 2013 15:55